The Offspring > Kapela > Rozhovory > Dexter pre rockový časopis Spark

Dexter pre rockový časopis Spark

Nasledujúci rozhovor je z decembra 1998.

V jednom rozhovore sa Dexter priznal, že sa o hudbu začal zaujímať, keď mal okolo štrnásť rokov:

Raz mi môj starší brat priniesol domov nejaké dosky miestnych kapiel ako Agent Orange, The Adolescents, T.S.O.L. alebo Social Distortion. Ich hudba mi otvorila oči, bolo v nej toľko energie a melódií. Do tej doby som sa venoval hlavne štúdiu. Raz za čas sme si s kamošom niekam zašli, inak nič zvláštneho, ale toto bol zlom.

Dexterovo chcenie založiť si kapelu vypuklo po zhľadnutí vypredaného koncertu Social Distortion. Spoločne s kamarátom zo susednej školy Gregom Krieselom sa rozhodli založiť si vlastnú kapelu, ktorá dostala meno Manic subsidal. Bolo to v roku 1984:

S Gregom sme si veľmi rozumeli a skupina vznikla po jednom dni skúšania. Hrať sme vtedy príliš nevedeli. Povedali sme si, že bude lepšie, keď budeme skúšať spolu než každý sám doma. Zohnali sme ešte dvoch chlapcov a zahájili útok na okolité kluby. Brali sme všetko: od najrôznejších akcií na pláži až po otvárania obchodov.

Do kapely prišiel nový gitarista Noodles. Keď sa pôvodný bubeník rozhodol dať prednosť štúdiu medicíny, prišiel šestnásťročný chlapec Ron Welty a kapela si zmenila názov na The Offspring:

Dobre si spomínam na to, keď sme išli na naše prvé turné. Museli sme Ronových rodičov požiadať o súhlas. Ani sa nečudujem, že sa im nechcelo pustiť svoje dieťa niekam s bandou punkerov. Nakoniec sme ich presvedčili. Vyrastali sme v meste surférov a pláži, takže nás tá skutočná punková horučka nezasiahla. Keby sme vyrastali napríklad v Berkeley (odtiaľ pochádza Green Day alebo Rancid), bol by to asi úplne iný príbeh. Niekedy som bol na mojich rodičov naštvaný a ľutoval som, že patríme k strednej vrstve a nie sme chudobní.

V roku 1994 vychádza prelomový album Smash, ktorý sa môže právom zaradiť medzi tie diela, ktoré zpôsobili nebývalý záujem o punk. The Offspring nakrútili dve videa; "Self Esteem" a "Come Out And Play", ktoré sa stali hitmi na MTV. Začína sa šialený kolobeh turné, kopa rozhovorov, fotenia atď.

Keď z vás média urobia hviezdy, nič proti tomu nezmôžete. Držali sme sa koncertov ako Lollapalooza alebo Woodstock. Veľmi dobre sme zvažovali či máme dať našu fotku na obálku časopisu, alebo nie. Nechceli sme, aby sa z nás stala plagátová kapela. Maximálne sme sa venovali koncertom.

Čísla predaja albumu Smash sa však šplhala stále hore a zastavila sa až na neuveriteľnej hranici ôsmych miliónov. Je to vôbec možné, aby punková kapela predala toľko dosiek? Áno, je. Chce to len prísť v ten správny čas na správne miesto. Popularita však so sebou prináša aj tienisté stránky. Ľudia sú od prírody závistliví a veľmi rýchlo menia svoj názor na punkových zbohatlíkov.

S Green Day sme sa poznali už veľmi dlho. Keď sme začali predávať v miliónových nákladoch, prestali sa s nami baviť. Osobne sme sa nijako nezmenili, pretože sa poznáme už veľmi dlho. Ostatní však zmenili pohľad na nás.

Rozhovory

Offspring.tym.sk
Úvod Kontakt Oficiálna stránka (EN)
Začiatok stránky