The Offspring > Kapela > Rozhovory > Dexter a Greg pre Žilinský večerník

Dexter a Greg pre Žilinský večerník

Počas pobytu kapely The Offspring na Slovensku, v rámci ktorého vystúpila na festivale Terchovský Budzogáň, Dexter a Greg poskytli pre Žilinský večerník nasledujúci rozhovor:

Aké sú vaše prvé pocity tu v Terchovej?
Dexter: Je to naša prvá návšteva Slovenska a cítime sa tu veľmi dobre. Ľudia sú tu veľmi milí a srdeční, čo nás skutočne teší. Pricestovali sme zo Švajčiarska tesne pred koncertom, takže sme nemali možnosť vidieť toho veľa. Napriek tomu si myslím, že Slovensko je nádherná krajina.
Greg: Pricestovali sme sotva dve hodiny pred koncertom, takže na nejaké veľké ?skúmanie? miestneho kraja nebolo veľa času.

Ako ste spomínali, je to pre vás prvá návšteva Slovenska. Hrali ste už v niektorých iných krajinách východnej Európy?
Dexter: Odpusťte mi, ale nemám prehľad, ktoré presne krajiny zahŕňa východná Európa. Viackrát sme však hrali v Maďarsku, Slovinsku, Poľsku a, samozrejme, neobišli sme ani Rusko.
Greg: Čo si spomínam, tak sme určite hrali v Maďarsku, Českej republike, či Poľsku.

Čo hovoríte na atmosféru koncertu v Terchovej?
Dexter: Ľudia v Terchovej boli fantastickí a šou sa nám naozaj vydarila. Hráme energickú hudbu, a tak na našom koncerte nechýbalo veľa kriku, hlasnej hudby a skvelej zábavy. Myslím si, že sa nám podarilo priviesť miestne publikum do poriadneho vytrženia.
Greg: Tu na Slovensku sme narazili na skvelých a energických fanúšikov. Potvrdilo sa to, čo sme zažili aj v ostatných európskych krajinách, že aj takýto druh hudby tu má svoje miesto.

A čo slovenské dievčatá? Páčia sa vám?
Dexter: Samozrejme (smiech). Organizátori a ľudia okolo festivalu nám spomínali, že Slovensko má veľké množstvo pekných dievčat, o čom sme sa mohli presvedčiť na vlastné oči.

Vo svojom živote ste hrali na mnohých miestach sveta. Ktoré z nich vám utkvelo v pamäti asi najviac?
Dexter: Ach môj bože. Odpovedať na túto otázku je pre mňa vždy veľmi ťažké. Počas našej kariéry sme odohrali možno tisíc koncertov, takže vybrať nejaké špeciálne miesto je takmer nereálne. Občas je pre nás zaujímavejším malé miesto plné ľudí, ako sú napríklad kluby. Inokedy sa tešíme z veľkých koncertov, alebo festivalov, kde väčšinou panuje skvelá atmosféra.

Čo hovoríte na amfiteáter tu v Terchovej?
Dexter: Bolo to pre nás opäť niečo nové a zaujímavé. Javisko uložené uprostred krásnej prírody v kopcoch je dosť špecifické. Museli sme dávať pozor na kraj javiska, lebo pod ním bola poriadna priepasť, ale bavili sme sa skvele. Podľa mojich strohých informácií ide v Terchovej už o štvrtý ročník tohto podujatia, ale väčšinou na ňom účinkujú domáce kapely. Dúfajme, že sme túto akciu aspoň trochu oživili.

Minulý rok tu koncertovala fínska kapela Sunrise avenue, ale určite ste najväčším lákadlom doterajších ročníkov...
Dexter: Tak to je skvelé a veľmi nás teší, že sme mohli na Slovensko zavítať.

Cítite rozdiel medzi americkými fanúšikmi vašej hudby a trebárs japonskými, alebo európskymi?
Greg: Malý rozdiel tam, samozrejme, je, ale v podstate sa vieme poriadne vyblázniť tak pred americkým, ako aj slovenským publikom.

Ktoré obdobie vo vašej kariére považujete za najvydarenejšie?
Greg: To je naozaj ťažko povedať. Zaujímavým obdobím boli prvé roky plné nových nápadov, koncertov a piesní. Potom prišlo obdobie, kedy sme sa posunuli do vyššieho levelu a kapela sa stávala populárnejšou, čo nás, samozrejme, veľmi tešilo.

Deväťdesiate roky patria určite k najlepším vo vašej tvorbe. Ako sa zmenilo vaše hudobné fungovanie po predaji veľkého množstva albumu Americana?
Greg: Neviem posúdiť do akej miery sa zmenilo naše hudobné fungovanie, ale isté je, že po Americane poriadne vzrástla naša popularita.

Do akého hudobného smeru by ste zaradili vašu tvorbu?
Greg: Myslím si, že máme určite punkové korene, ale v súčasnej dobe by som nás zaradil medzi rockové skupiny. Ale ak nás chce niekto nazývať punkovou kapelou, vôbec nám to nebude prekážať.

Máte veľa spoločného s ďalšími rockermi z Californie - Green Day?
Greg: Sme z opačného konca Californie, takže zemepisne nemáme veľa spoločného. Je pravda, že sme spolu absolvovali pred pár rokmi koncertné turné, ale náš vzťah by som necharakterizoval ako priateľský.

Existuje nejaký hudobný subjekt, s ktorým by ste si chceli vyskúšať spoluprácu?
Greg: Nemyslím si, že by sme chceli s niekým spolupracovať. Sústredíme sa predovšetkým na svoju vlastnú tvorbu. Ak by sa niekto taký našiel zvážili by sme to, ale sami takýto druh spolupráce nevyhľadávame.

V skupine sa od začiatku vystriedalo viacero bubeníkov. Čomu pripisujete časté zmeny na tomto poste?
Greg: Mali sme ich troch. Prvý z nich odišiel, lebo to medzi nami jednoducho viac neklapalo. Ďalší odišiel do inej kapely, takže to bolo čisto jeho rozhodnutie, no a s tretím z nich sme natočili naše posledné albumy. Terajší bubeník je v skupine dva roky a sme s ním zatiaľ maximálne spokojní.

Nechystáte zmenu trebárs aj na speváckom poste (smiech)?
Greg: Nemyslím si.

Máte vy osobne niektorú pieseň, ktorú zbožňujú diváci, ale vy ju nepokladáte až za takú skvelú?
Dexter: Samozrejme, že na koncertoch hráme rôznu škálu piesní a všetky z nich sú pre nás ako skupinu výnimočné. Od našich fanúšikov však cítime, že niektoré piesne ako The Kids Aren't Alright alebo Bad Habit majú zaručený úspech. Keby som však mal povedať, ktorá pieseň sa páči ľudom a ja ju nepovažujem za najlepšiu, bola by to Americana.

Vašim plnohodnotným životom je bezpochyby hudba, máte však v skupine aj nejaké hobby?
Dexter: Samozrejme, že máme. Napríklad Noodles zbožňuje rybolov, Greg je vášnivý golfista, no a ja zase veľmi rád lietam na lietadlách.

Počul som, že máš dokonca spravené pilotné skúšky?
Dexter: Je pravda, že mám určitý druh licencie na väčšie stroje, čo znamená, že by som mohol lietať pre aerolínie.

A skúšal si niekedy let pre aerolínie?
Dexter: Nie, nie. Ale hudobný priemysel momentálne dosť stagnuje, takže keby bolo najhoršie, mohol by som lietať trebárs pre Lufthansu (smiech).

Dexter, ty máš dcéru, ovplyvňuješ ju nejako v živote, ale podporuješ ju trebárs v hudbe?
Dexter: Pochopiteľne, že sa snažím podporovať svoju dcéru vo všetkom čo robí. Väčšina detí sa snaží nájsť si svoju vlastnú cestu a ani ja jej v tom nebudem brániť. Nejaké vlohy však zdedila aj moja dcéra, keďže sa venuje akustickej hudbe.

Aké sú najbližšie plány skupiny The Offspring?
Dexter: Máme za sebou veľmi veľa koncertov v USA a teraz naše európske turné. Po tomto by sme sa opäť chceli vrhnúť na hudbu. Čaká nás niekoľko najbližších mesiacov práca v štúdiu, ktorá by mala vyústiť do nahrávky nového cédečka.

Takže fanúšikovia sa môžu tešiť na nový album?
Dexter: Áno. V roku 2010 vyjde na pultoch naše nové cédečko.

Na hudobnej scéne sa držíte už 25 rokov a vydali ste osem albumov. Máte ešte stále dosť inšpirácie?
Dexter: Občas sa vám pri skladaní nových piesní darí veľmi dobre a tie prichádzajú na svet skutočne ľahko. Naopak, niekedy je nová skladba doslova pôrodom.
Greg: Toto je práca, ktorá nás napĺňa a verím, že ju budeme robiť až dovtedy, kým neprestane byť pre nás zábavou. A momentálne vám môžem s pokojným svedomím povedať, že hudba pre nás zábavou stále je.

Máte nejaký špeciálny odkaz pre čitateľov Žilinského večerníka a ľudí na Slovensku?
Dexter: Ďakujeme veľmi pekne všetkým ľudom, že nás pozvali a my sme mohli po prvýkrát hrať pred slovenským publikom. Naozaj sme sa u vás cítili veľmi dobre a za to všetko vám patrí naša vďaka.
Greg: Našou prioritou je rozdávať radosť našim fanúšikom prostredníctvom hudby, tak dúfame, že sa nám to aspoň sčasti podarilo aj tu na Slovensku. Bavte sa životom!

Rozhovory

Offspring.tym.sk
Úvod Kontakt Oficiálna stránka (EN)
Začiatok stránky